سه شنبه , 8 خرداد 1403

کاشت ناخن

کاشت ناخن و انواع آن

برای زیبایی بیشتر دست ها و داشتن ناخن های زیبا، بسیاری از خانم ها به کاشت ناخن روی می آورند. کاشت ناخن علاوه بر زیبایی برای افرادی که دارای ناخن های بدشکل هستند و یا عادت به جویدن دارند، بسیار مناسب است.

کاشت ناخن به 5 صورت کلی انجام میگیرد :

قالبی

 پودری

 ژله ای

کاشت با فرمر

 بیبی بومر

کاشت ناخن قالبی

کاشت ناخن قالبی

در نوع کاشت قالبی که نوع بی کیفیت و در عین حال آسوده ترین کاشت می باشد باید ناخن ها کمترین تماس را با آب داشته باشند. معمولا کاشت قالب به افرادی که زمان کمتری برای رسیدگی به ناخن هایشان دارند توصیه می شود. کاشت قالب به افرادی که ناخن های بسیار پراکنده و متفاوت از هم دارند توصیه نمی شود. چون این ناخن ها قالبی هستند و باید تمام ناخن های دو دست یک شکل باشند.

کاشت ناخن پودری

کاشت ناخن پودری

کاشت ناخن پودری نوع دیگری از کاشت ناخن می باشد. در کاشت اولیه تیپ یا همان ناخن مصنوعی از زیر ناخن با چسب ناخن چسبانده می شود و تا اندازه دلخواه کوتاه می شود. روی ناخن مواد ضد قارچ را می زنند.

بعد پودر کاشت که همان مواد دندانپزشکی است روی ناخن زده و در امتداد قالب کار می کند و بعد از آن سوهان برقی استفاده میشود. کاشت ناخن پودری بسیار زمان بر است و در هر بار ترمیم حدود یک ساعت و نیم زمان می برد و هر انگشت به صورت مجزا نیاز به سوهان کشی برقی دارد. این کاشت به افرادی که وقت و حوصله کافی ندارند توصیه نمی شود. اما بهترین نوع کاشت همین نوع کاشت ناخن پودری می باشد.

کاشت ناخن ژله ای

کاشت ناخن ژله ای

کاشت ژل تفاوت چندانی با پودری ندارد و تنها تفاوت آن مواد مصرفی در آن است. مواد ژل به صورت آماده خریداری می شود و بعد از مواد ضد قارچ روی ناخن می گذارند و ناخن را در دستگاه یووی قرار می دهند تا خشک شود.

کاشت ناخن فرمر

کاشت ناخن با فرمر

فرمر چیست؟ وسیله ای است با جنس کاغذی که بر روی ناخن شما نصب می شود و به ناخن کار اجازه میدهد مواد را بر روی آن قرار داده و به ناخن شما طرح و شکل جدیدی بدهد. بر روی فرمر ها ابعاد ئ اندازه های متفاوتی نیز مشخص شده است که باعث میشود تا ناخن کار با توجه به سلیقه شما اندازه ناخن هایتان را به راحتی تعیین کند. در این روش هم از ژل های زیبا و هم از پودر های رنگی مختلف می توان استفاده کرد.

کاشت ناخن بیبی بومر

کاشت ناخن بیبی بومر

این روش مانند طراحی فرنچ فرانسوی میباشد ولی در بیبی بومر سر سفید ناخن هایتان با بستر ناخن که به رنگ های صورتی یا گلبهی است، ترکیب می شود. از آن جایی که در این نوع خاص از کاشت ناخن، انتهای آن به رنگ خود ناخن تبدیل میشود و باعث میشود با شد ناخن ها، طراحی بیبی بومر ناخن زیبایی خود را از دست نداده و بسیار طبیعی تر به نظر می رسد. نتیجه ای که به دست می آید، از هر نوع  کاشت ناخن دیگری قطعا زیباتر است.

توجه شود که مراحل انجام کاشت بیبی بومر همانند روش پودری می باشد، اما در آن از دو رنگ پودر باید استفاده شود و کاشت ناخن بهتر است طوری انجام می شود که بر روی ناخن ها حالت هایلایت به وجود می آید.  به این نوع کاشت هایلایت هم گفته می شود.

خانم ها چه چیزی را باید قبل از کاشت ناخن بدانند

این روزها در بین خانم ها کمتر کسی را میبینیم که در مورد کاشت ناخن اطلاعاتی نداشته باشد یا حداقل یکبار به فکر انجام آن نیافتاده باشد.حالا می میخواهیم دلیل اینهمه جذابیت این امر را پیدا کنیم و بدانیم قبل از این کار چه اطلاعاتی باید داشته باشیم,مزایا و معایب آن را بدانیم تا در نهایت  مناسب ترین انتخاب را داشته باشیم.

ما در اینجا به طور مختصر در مورد مزایا و معایب آن صحبت میکنیم تا بتوانیم با ایجاد اگاهی شما را به انتخاب درست تری سوق بدهیم.

خانم ها علاقه مند به ناخن های بلند هستند در حالی خیلی از آنها این شانس را برای داشتن ناخن های سالم و قوی ندارند.

در واقع کاشت برای کسانی که عادت به جویدن ناخن یا ناخن های شکننده و آسیب دیده دارند میتواند بهترین پیشنهاد برای زیبا کردن دست ها باشد.

یا حتی اگر ناخن های زیبا و قوی دارید چرا میخواهید زمان زیادی را برای بلند شدن ناخن ها منتظر بمانید در حالی که با نشستن زیر دست یک ناخن کار حرفه ای در کمتر از یک ساعت زیبایی را به دست های خودتان هدیه میدهید.

کاشت ناخن دخترانه

کاشت ناخن دخترانه

در صورتی که شما روش قالبی را برای زیباتر کردن ناخن های خود انتخاب کرده اید بهتر است بدانید که این روش دوام چندانی ندارد.

در صورت استفاده از این روش ناخن شما ممکن است خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید بشکند و آسیب ببیند. اما از فواید این روش این است که نیازی به کشیدن سوهان ندارد بنابراین خیلی زود کاشت ناخن های شما به اتمام می رسد.

از طرفی چون در این روش مواد مصرفی تقریبا زیاد می باشند بنابراین شما مجبور به پرداخت هزینه ی بیشتری نیز خواهید بود. در مقایسه با روش قالبی روش کاشت پودری یکی از روش های بسیار با دوام می باشد. همچنین این روش ناخن های شما بسیار زیباتر نشان خواهد داد.

از جمله معایب این روش کاشت می توان به این اشاره کرد که نیازمند زمان طولانی می باشد. رو کاشت ژله ای دوام کمتری نسبت به کاشت پودری دارد اما از روش قالبی بیشتر می باشد.

یکی از مزایای این روش کاشت این است که ناخن شما دچار آسیب جدی نمی شود. روش کاشت میکس از تلفیق دو کاشت ژله ای و پودری به دست می آید. در این روش مراحل کاشت پودری را انجام داده سپس ناخن را با یک لایه ژل زیباتر می کنند. یکی از روش های کاشتن ناخن، کاشت ناخن دخترانه می باشد.

برای این امر از رنگ های خاص مثل صورتی که بسیار مورد پسند دختران می باشد استفاده می کنند. همچنین می توان از طراحی های خاصی روی ناخن استفاده نمود که کاملا دخترانه باشند و مناسب روحیات دختر خانم ها باشند. مثل استفاده از انواع پولک یا مهره.

کاشت ناخن چقدر زمان میبرد؟

افراد معمولا پیش از اقدام به انجام کاری سعی می‌کنند تمام جوانب امر را بررسی کنند و در نظر داشته باشند. مثلا اگر شما می‌خواهید لاک ژل با پودر کاشت یا مثلا مانیکور نچرال روی ناخن‌هایتان انجام دهید، حتما به هزینه، عوارض، فواید و زمانی که این کار نیاز دارد توجه خواهید کرد.

یکی از سوالاتی که خانم‌ها قبل از انجام کاشت برایشان پیش می‌آید این است که این کار چقدر زمان میبرد؟ اگر بخواهیم پاسخی صاف و پوست کنده به شما دهیم این است که کاشت مواد ژلاتینی روی ناخن‌هایتان چیزی حدود ۳ ساعت زمان از شما می‌برد. می‌پرسید چرا؟

برای درک بیشتر جزئیات این زمان به مواد زیر توجه کنید:

 • زمان مانیکور ناخن‌ها (تمیز کردن و یکدست کردن ناخن و آماده سازی برای کاشت)
 • زمان سوهان کشی و مرتب سازی اندازه و قد ناخن‌ها
 • زمان کاشت مواد ژلاتینی ناخن روی ناخن‌ها
 • زمان سوهان کشی ژل و یکدست سازی دوباره ژل روی ناخن‌ها
 • زمان دو لایه لاک زدن روی ژل ناخن
 • زمان زدن تاپ شاین روی لاک ژلیش یا لاک ساده ناخن‌ها

لوازم کاشت ناخن

وسایل و ابزارهای مورد نیاز در کاشت ناخن

 • سوهان برقی
 • سوهان دستی
 • ست سر سوهان مانیکور
 • سر سوهان‌الماسه استوانه
 • سر سوهان الماسه استوانه سر گرد
 • دستگاه uv
 • عقب زن
 • نیپر
 • قلم وان بال
 • قلم تخت
 • قلم کار با ژل
 • کاتر تیپ
 • فرمر
 • قالب کاشت

ابزار طراحی ناخن

ابزارهای طراحی ناخن

 • ست قلم طراحی
 • کروم
 • شوگر
 • فویل
 • ژل طراحی
 • پولک
 • نگین
 • اکلیل

قبل از کاشت ناخن چه چیزی را باید بدانید؟

در وسایل کاشت ناخن ما طول ها، فرم ها و رنگ های مختلفی موجود داریم که شما قبل از مراجعه به سالن باید آن را انتخاب کنید. اگر به این نتیجه رسیده‌اید که با ناخن‌های بلند به راحتی می توانید زندگی می‌کنید، حتماً قبل از رفتن سالن تحقیقات خود را انجام دهید یعنی در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال جزئیات دیزاین ناخن بگردید، به یک رنگ و یک دیزاین ناخن متعهد شوید و آماده شوید تا عاشق ظاهر جدید خود شوید.

تیپ ناخن در ابزار کاشت ناخن چه اندازه باید باشد؟

یکی دیگر از مهم ترین نکات قبل از کاشت  اندازه تیپ ناخن می باشد. تیپ یکی از ابزار کاشت ناخن میباشد که در بلند کردن قد ناخن های کاشت تاثیردارد.

تیپ ها اساساً انگشتان شما را بلندتر و ناخن های شما را ضخیم می کنند، بنابراین اگر فکر می کنید که دستان شما پس از کاشت ناخن همین احساس را دارند، دوباره فکر کنید.

کارهای ساده مانند برداشتن کاغذ، تایپ کردن، گذاشتن لنزهای تماسی و نوشتن ممکن است دشوار باشد. برخی از گزینه های پولیش نازک تر از بقیه هستند.

هر چه ناخن نازک‌ترو کوتاه تر باشد و به ناخن‌های طبیعی نزدیک‌تر باشد، انجام کارهای مهم روزمره آسان‌تر خواهد بود.

اگر ترجیح می دهید ناخن بلند بکارید، نگران نباشید.در عرض چند هفته، به راحتی یاد خواهید گرفت که چگونه از دستان خود کمی متفاوت استفاده کنید تا همه چیز را به راحتی انجام دهید.

چگونه کاشت ناخن را برداریم؟

یکی دیگر از موارد و نکات مهم قبل از کاشت نحوه کندن آن می باشد. اولین سوالی که برای خانم هایی که برای بار اول ناخن خود را با تجهیزات کاشت ناخن می کارند این است که چگونه ناخن هایمان را ریموو کنیم؟ نگران نباشید این کار را به راحتی می توانید در خانه خودتان انجام دهید.

ابتدا کمی پنبه را به استون ۱۰۰ درصد آغشته کنید و از طریق فویل آن را به دور ناخن هایتان ببندید و اجازه ندهید به هیچ عنوان هوا وارد یا خارج شود.پس از گذشت ۲۰ دقیقه آن را باز کنید میبینید که کاشت ناخن هایتان شل و نرم شده و به راحتی کنده میشود.

دوام کاشت ناخن

کاشت ناخن چقدر دوام دارد؟

بسته به لوازم و موادی که در کاشت استفاده می شود و همچنین کیفیت کار کاشت ناخن برای مدت طولانی باقی می ماند.

اگر شما با ناخن های کاشت شده اتان  چیزی را باز نکنید و یا ضربه به آن وارد نکنید که دچار هوا شود ناخن هایتان برای ماه ها باقی می ماند. چیزی که ممکن است شما را اذیت کند بلند شدن بیش از حد ناخن میباشد که کار کردن را برای ما سخت میکند.

یکی از نکات مهم قبل از کاشت که باید بدانید این است که در ماه یکبار باید برای ترمیم کاشت ناخنتان حتما به سالن های زیبایی مراجعه کنید. یا اگر این کار از عهده خودتان بر می آید، در خرید تجهیزات کاشت ناخن هر ماه اقدام کنید چون به ترمیم ماهانه نیاز دارید.

آیا کاشت ناخن درد دارد؟

یکی دیگر از مهم ترین نکات قبل از کاشت ناخن لازم است بدانید میزان درد این کار است. اگر بخواهم با شما راستگو باشم باید بگویم که بله ممکن است با درد همراه باشد. همه ی اینها به ناخن کاری که کاشت را انجام میدهد بستگی دارد.

اگر لوازم برقی ناخن مثل سوهان برقی را برای طولانی مدت روی ناخن بگذارد باعث سوزش ناخن می شود.

از دیگر تجهیزات کاشت ناخن های دردناک می تواند عقب زن باشد در واقع اگر در مانیکور کردن کوتیکول ها را با فشار زیاد به عقب توسط عقب زن هل بدهیم باعث میشود ناخن حتی خون بیاید.

چه کسانی نباید ناخن بکارند؟

کسانی که به بیماری های قارچی و عفونی دچار هستند هرگز نباید ناخن هایشان را کاشت کنند. دلیل اصلی آن هم این است که اگر بیماریشان پیشرفت کند این موضوع به دلیل کاور روی ناخن هایشان پنهان می ماند.

هم چنین افرادی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند بهتر است که از نزدیک شدن به ابزار کاشت ناخن و سالن ها بپرهیزند.

مدل کاش ناخن

مدل کاشت ناخن را چگونه انتخاب کنیم؟

یکی از لذت بخش ترین قسمت های کاشت دیزاین ناخن و یا انتخاب مدل ناخن میباشد. همانطور که میدانید امروزه بسیاری ابزار در جهت دیزاین و طراحی ساخته شده است که کار را راحت کردند.

قلم داتینگ یکی از پرطرفدار ترین ابزارهای طراحی میباشد که توسط آن میتوان انواع طرح ها را در ناخن پیاده کرد. شما با جستجو در شبکه های اجتماعی میتوانید از انواع طرح ها را دیدن فرمایید.

ناخون کار

یک ناخن کار خوب چه ویژگی هایی دارد

یک مانیکوریست خوب صدها طرح و انتخاب رنگ ناخن را دیده است و می تواند به شما کمک کند با مطابقت به شخصیت شما یا مناسبت ویژه ای که دارید مدل ناخن یا دیزاین مناسب را بزنید.

عوارض کاشت ناخن

افزایش جذب مواد شیمیایی با نازک شدن لایه سطحی روی ناخن

برای قرار دادن ناخن مصنوعی با انجام  کاشت باید روی ناخن طبیعی را با سوهان های برقی خاص صاف و ریز کنند. این کار سبب نازک شدن لایه سطحی ناخن و ضعیف و آسیب پذیر شدن آن می شود. در این شرایط زمانی که مواد شیمیایی ناخن مصنوعی روی سطح نازک ناخن قرار می گیرد، احتمال جذب این مواد سمی از روی سطح ناخن و پوست بالا می رود.

افزایش احتمال جدا شدن ناخن از بستر

 در شرایطی که به ویژه فرد سعی می کند از ناخن بلند خود استفاده های نادرستی مانند باز کردن در قوطی و… داشته باشد، می تواند مشکل ساز شود و زمینه را برای جدا شدن لایه سطحی ناخن از بستر فراهم کند. هرچه ناخن کاشته شده بلندتر باشد، احتمال بلندشدن ناخن از یستر بیشتر می شود.

مسمومیت و افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه

شاید این موضوع باورکردنی نباشد، اما تحقیقات علمی ثابت کرده گازهای سمی موادی که برای کاشت ناخن استفاده می شود می تواند سبب مسمومیت آرایشگر و حتی مشتری شود. این نوع از مسمومیت علائم شبیه مسمومیت الکلی دارد که در موارد شدید با علایمی از جمله بروز اختلالات روانی، خونی، کبدی، قلبی- عروقی و تنفسی همراه است. مواجهه طولانی مدت آرایشگران با این بخارهای سمی می تواند زمینه ساز آسم و حتی سرطان ریه باشد.

افزایش احتمال ابتلا به اگزما

استفاده از محصولات کاشت و چسب های ناخن های مصنوعی می تواند زمینه ساز بروز اگزمای تماسی باشد. این نوع اگزما ممکن است در بیشتر موارد نوک انگشتان یا هر ناحیه دیگری که با ناخن مصنوعی در تماس باشد، مثل چشم ها و لب ها را درگیر کند. معمولا اگزمای تماسی ناشی از این ترکیبات 48 تا 96 ساعت بعد از کاشت ناخن با علائمی مانند سرخی پوست و ضایعات خارش دارد و تاول بروز می کند. البته لاک ناخن هم می تواند مسبب این قضیه باشد و باید به این موضوع توجه کرد.

قارچ ناخن بعد از کاشت

در برخی خانم ها به دنبال کاشت، ناخن زرد، قهوه ای و بعد سبز می شود. دلیل این مساله رشد و تکثیر قارچ های میکروسکوپی است که از کراتین تغذیه می کنند. کراتین بخش سخت ناخن است، اما به دنبال کاشت مرتب ناخن و استفاده از چسب کراتین نازک و ضعیف می شود و مقاومت خود را در برابر قارچ ها از دست می دهد. عفونت قارچی ناخن به شدت واگیردار است و از یک نقطه از بدن به سرعت منتقل می شود و می تواند پوست مو را هم درگیر کند. حتی این احتمال وجود دارد که این عفونت اطرافیان فرد را هم درگیر کند. حتی این احتمال وجود دارد که این عفونت اطرافیان فرد را هم درگیر کند. درمان عفونت قارچی سخت و طولانی مدت است. درمان ها شامل چند بخش است و حدود 18 ماه طول می کشد.

افزایش احتمال عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی هم می تواند زیر ناخن مصنوعی رشد کند. رنگ این نوع عفونت سبز است و زیر ناخن های طبیعی بلند هم ممکن بروز کند، اما با نفوذ آب داخل ناخن مصنوعی احتمال آن بالاتر می رود.

آیا مواد کاشت ناخن سرطان زاست؟

چندی پیش دو نمونه سرطان پوست در انگلیس گزارش شد که دقیقا مرتبط با کاشت ناخن بود. متخصصان دلیل این موضوع را استفاده از اشعه UV برای سفت کردن پودر ژلی روی ناخن اعلام کردند.

یکی از مبتلایان که در سلامت کامل به سر می برده، به دنبال 8 جلسه ترمیم کاشت ناخن در طول یک سال و نفر دوم که 7 سال بزرگ تر است، بعد از 360 جلسه مبتلا شده است.

گرچه متخصصان سرطان شناسی هنوز هم نمی توانند قطعا ارتباطی بین کاشت ناخن و سرطان اعلام کنند، ولی توصیه می کنند تمام کسانی که این کار را انجام می دهند، مرتب زیر نظر متخصص پوست باشند تا با بروز هر نوع علامت مشکوک آن را بررسی کنند.

یک عارضه نادر؛ خطر مرگ!

از جمله عوارض نادر آن مرگ است که به دنبال شدت یافتن عفونت باکتریایی رخ می دهد.

ناخن مصنوعی زیبایی می آورد؟

هدف بیشتر خانم هایی که این کار را انجام می دهند، زیباتر شدن دستانشان است، اما واقعیت این است که به دنبال کاشت ناخن سطح ناخن به تدریج نازک می شود و به محض برداشتن ناخن مصنوعی گاهی ناخن به قدری آسیب دیده که حداقل 4 ماه طول می کشد تا به حالت طبیعی برگردد.

برخی خانم ها تحمل گذر این زمان را ندارند و ناخن هایشان در مقایسه با قبل بدتر شده بنابراین دوباره چرخه معیوب کاشت ناخن را انجام می دهند؛ کاری که به شدت می تواند به سلامت عمومی فرد لطمه بزند.

اگر با وجود تمام مشکلاتی که ذکر شد همچنان مایل هستید این کار را انجام دهید حتما برای این کار به آرایشگاه و افراد مجرب مراجعه کنید و به این موضوع توجه داشته باشید که ناخن کار حتما از مایع ضدقارچ و مواد مرغوب استفاده کند.

نظر مراجع درباره کاشت ناخن مصنوعی

برای عده ای از بانوان که در کاشتن ناخن تردید دارند، سوالاتی نظیر صحیح بودن غسل و وضو و هم چنین صحت انجام این عمل از نظر فقهی وجود دارد. در  زیر، نظر 5 تن از مراجع عظام تقلید در این باره را بخوانید.

آیت الله خامنه ای

سوال:

 • کاشت ناخن مصنوعى براى بانوان چه حکمى دارد؟
 • اگر کسى ناخن مصنوعى بکارد، براى وضو و غسلش چه باید بکند؟

پاسخ:

 • کاشت ناخن فى نفسه اشکال ندارد و با فرض صدق زینت، باید از نامحرم پوشانده شود.
 • در صورت کاشت ناخن، براى وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممکن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امکان برطرف‌کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این کار کند و وضو و غسل‌هاى بعدى را باید به‌صورت جبیره انجام دهد(یعنى با دست مرطوب مانع را مسح نماید)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نکند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی

سوال:

لطفا بفرمایید کاشت ناخن توسط بانوان چه حکمی دارد و آیا میتوان با این نوع ناخن وضو گرفت و غسل کرد و نماز خواند ؟

پاسخ:

در صورتي که ضرورتي براي اين کار نباشد آن را ترک کنند، و چنانچه ضرورتي وجود داشته باشد و امکان جداسازي ناخن هاي مصنوعي به هنگام غسل و وضو نباشد، با آن وضو و غسل جبيره اي مي گيرند.

آیت الله صافی گلپایگانی

سوال:

کاشتن ناخن برای زنان چه حکمی دارد؟

پاسخ:

کاشتن ناخن به صورتی که برای وضو و غسل نتوانند آن را بردارند اشکال دارد ولی چنانچه شخصی مرتکب این عمل شده باشد، در صورت امکان، ناخن مصنوعی را بردارد و وضو و غسل به نحو معمول انجام شود و در صورت عدم امکان برداشتن ناخن، با همان حال وضو و غسل به عنوان جبیره انجام شود و احتیاطاً تیمّم هم کند.

آیت الله سیستانی

سوال:

برخی خانمها ناخنهایشان را به قصد آرایش از حد طبیعی بلندتر می کنند و چون گاهی اوقات آنها می شکنند طبیبان روکشی تجویز می کنند که تا پاسی از روز روی ناخنها می ماند و با علم به این که آن روکش و یا لاک و “مانکور” مانع از رسیدن آب به هنگام غسل و وضو به ناخنهاست آیا استفاده خانمها از چنان روکش، لاک و یا مانکور جایز است و وضو و غسل با آن چطور است؟

پاسخ:

غسل و وضو با چنان چیزی که مانع از وصول آب می شود صحیح نیست و ناگزیر باید آنها را برای انجام غسل و وضوی صحیح زایل و پاک کرد و قصد آرایش، مجوّز چنان کاری نمی شود.

آیت الله بهجت

سوال:

 • حکم شرعى کاشتن ناخن مصنوعى را بیان فرمایید.
 • در هر حال اگر کسى ناخن مصنوعى بکارد، وظیفه اش در وضو و غسل چیست؟

پاسخ:

 • شخصى که اصلاً ناخن ندارد و مى خواهد ناخن مصنوعى بکارد، آن ناخن جزو بدن او نمى شود، چون رشد و نموّ ندارد و از اوّل این کاشتن جایز نیست، چون اضطرار ندارد.
 • در وضو و غسل اشکال پیدا مى شود و در داخل وقت نماز، ضایع نمودن امر واجب محسوب مى شود و قبل از وقت نماز هم خلاف احتیاط است؛ ولى اگر این کار را کرد و هنگام وضو یا غسل امکان بیرون آوردنِ آن نبود، باید در مسح و غسل عمل به جبیره کند.

امتیاز به این مطلب

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره‌ی بهاره ولی دخت

سلام. من کارشناس بهداشت هستم، علاقه مند به انتشار مطالب در زمینه بهداشت و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 10 =