سه شنبه , 2 مرداد 1403

واردات آیفون از سر گرفته شد

ممنوعیت واردات آیفن
آی‌تی‌من– واردات آیفون از سر گرفته شد روز یکشنبه گذشته واردکنندگان تلفن همراه اعلام کردند که قادر به ثبت گوشی‌های برند اپل در سامانه جامع تجارت نیستند.

مشکل در ثبت کردن مدل های آیفون

افرادی که قصد ثبت کردن مدل‌های آیفون را دارند با پیامی در سامانه جامع تجارت مواجه می‌شوند، طبق این پیام امکان ثبت گوشی‌های اپل در گروه کالایی 23 سلب شده و از این پس در گروه کالایی 27 قرار می‌گیرد.

ظاهرا گروه کالایی 27 که آیفون هم به آن اضافه شده شرایط و قوانین شفافی ندارد و بیشتر یک گروه کالایی است که هرگاه قرار باشد واردات یک محصول معلق شود، آن را به گروه کالایی 27 اضافه می‌کنند.

رفع محدویت واردات گوشی آیفن

کمی بعد سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در سخنان اخیر خود در مورد موضوع ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون اعلام کرد: ما برای ثبت سفارش موبایل هیچ محدودیتی نداریم.

ثبت سفارش گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل، طی چند روز گذشته با برخی اختلالات سیستمی همراه بود که این اختلالات مرتفع و از روز آینده ثبت سفارش این کالا از سرگرفته می‌شود. این اختلالات سیستمی به دلیل بروزرسانی برخی گروه‌های کالایی رخ داد.

عباسپور با اعلام این خبر، تاکید کرد که تاکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ ابلاغیه‌ای در خصوص ممنوعیت ثبت سفارش و واردات تلفن همراه با برند خاصی را به بانک مرکزی و گمرک اعلام نکرده و هیچ مقررات جدید در این زمینه اتخاذ نشده است.

میزان ارزش گوشی های وارداتی

وی در خصوص واردات آیفون به کشور افزود: تنها در دو ماه ابتدایی سال، بیش از 6 میلیارد دلار ثبت سفارش تلفن همراه صورت گرفته که از نظر ارزش دلاری، بخش قابل توجهی از آن به گوشی‌های آیفون اختصاص دارد.

این در حالی است که در سال گذشته، از مجموع نزدیک به 19 میلیون گوشی همراه وارد شده به کشور، سهم مدل‌های برند اپل از نظر تعدادی تنها چهار درصد اما از نظر دلاری حدود 25 درصد ارزش کل واردات بود.

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: امسال با توجه به افزایش میزان ثبت سفارش گوشی تلفن همراه، کماکان اولویت‌بندی گروه‌های کالایی برای واردات کالا برقرار بوده و رویه‌های تخصیص و تامین ارز بر اساس مقررات و اولویت‌بندی‌های کالایی صورت می‌پذیرد.

به این ترتیب بود که این مساله تمام شد و موضوع ممنوعیت واردات که منجر به افزایش 6 تا 12 میلیونی قیمت آیفون شده بود پایان یافت و کلا موضوع واردات گوشی‌های اپل به فراموشی سپرده شد و واردادت آیفن از سر گرفته شد.

امتیاز به این مطلب

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره‌ی دیده ها

ما در تیم تولید محتوای وب سایت دیده ها در تلاش هستیم تا بهترین، جدیدترین و مهمترین مطالب روزمره زندگی را برای شما عزیزان تهیه کنیم. با ما همراه باشید

همچنین ببینید

حذف کارت بانکی

حذف کارت بانکی

فوری؛ حذف کارت بانکی شش بانک رقم خواهد خورد در حال حاضر، ۶ بانک کشاورزی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 4 =