سه شنبه , 2 مرداد 1403

تامین اجتماعی

بیمه‌شدگان تامین اجتماعی می توانند این سوابق تامین اجتماعی را بخرند

تامین اجتماعی

طرح بیمه دانشجویی بیمه تامین‌ اجتماعی برای تمامی دانشجویان کشور در هر مقطع تحصیلی و دانشگاهی که مشغول تحصیل هستند، به عنوان یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود که افراد می‌توانند با انعقاد قرارداد و پرداخت حق‌بیمه، تحت پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی قرار گیرند و سال‌های تحصیلات دانشگاهی برای آنها به ‌عنوان سابقه بیمه‌پردازی محسوب می‌شود.

براساس اعلام سازمان تامین اجتماعی،‌ سطوح مختلف حق بیمه پرداختی بیمه دانشجویی، به سه صورت است؛‌ نرخ پرداخت حق‌بیمه ۱۲ درصد مشتمل بر تعهدات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است.

نرخ پرداخت حق‌بیمه ۱۴ درصد امکان استفاده از تعهدات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت و کامل‌ترین نرخ پرداخت حق‌بیمه در این نوع بیمه نرخ ۱۸ درصد است که کلیه تعهدات مربوط به بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی را برای افراد تحت پوشش به همراه دارد.

دانشجویان تحت پوشش خدمات درمانی به تبع بیمه‌پردازی والدین، می‌توانند در صورت انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی کماکان و بدون پرداخت مبلغی دیگر از خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی نیز استفاده کنند.

سایر دانشجویان بیمه‌شده و افراد تحت تکفل این گروه نیز با پرداخت حق سرانه درمان به تعداد اشخاص تحت‌تکفل، مجاز خواهند بود از امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور و همچنین امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد استفاده کنند که رقم حق سرانه درمان، هر سال در بودجه کشور پیش‌بینی می‌شود.

در همین راستا دانشجویان می‌توانند برای ثبت‌نام در طرح بیمه دانشجویی، از طریق مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir یا از طریق اپلیکیشن «تأمین من» اقدام کنند و همچنین حق‌بیمه را نیز از طریق همین سامانه یا اپلیکیشن عنوان شده یا مراجعه حضوری به شعب‌ سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت کنند و در صورتی که طی مراحل ثبت‌نام و انعقاد قرارداد با مشکل مواجه شدند با مرکز ارتباطات مردمی تأمین‌اجتماعی با شماره ۱۴۲۰ تماس گیرند.

در همین راستا نیز سامانه ارتباطات و نظارت مردمی سازمان تامین اجتماعی نسبت به برخی سوالات مطرح شده از سوی مردم پاسخ داده است.

۱- در چه صورتی امکان استرداد مبلغ حق بیمه داشجویی امکان‌پذیر است؟

استرداد مبلغ صرفا در زمانی امکان‌پذیر است که برای فرد همزمان با سوابق بیمه دانشجویی، بیمه اجباری نیز ارسال شده باشد و باتوجه به ارجحیت بیمه اجباری امکان استرداد مبلغ امکان‌پذیر می‌شود.

۲- درصورتی که فرد متقاضی، شماره بیمه نداشته باشد چه باید کند؟

در صورتی که فاقد شماره بیمه است، باید با کلیک بر روی کلید “نام‌نویسی” و با تکمیل موارد درخواستی نسبت به اخذ شماره بیمه اقدام و سپس مراحل انعقاد قرارداد را طی کند؛ در غیر این صورت (دارا بودن شماره بیمه) این منو نمایش داده نمی‌شود.

۳-آیا انعقاد قرار داد بیمه دانشجویی موجب قطع مستمری می‌شود؟

با توجه به اینکه تحصیل شغل تلقی نمی‌شود، در صورتی که دانشجو از مستمری بازماندگان استفاده کند، با انعقاد قرارداد دانشجویی مستمری وی قطع نمی‌شود.

۴- آیا امکان خریداری سوابق سال‌های گذشته (دوران دانشجویی) با بیمه دانشجویی وجود دارد؟

خیر، چنانچه دانشجو صرفاً به تحصیل اشتغال داشته باشد امکان ثبت قرارداد و تولید سابقه دارد.

۵- آیا می‌توان بیمه دانشجویی را خرید؟

شروع بیمه دانشجویی از تاریخ انعقاد قرارداد خواهد بود و امکان خرید سوابق دوران دانشجویی در گذشته وجود ندارد.

۶- تفاوت بیمه دانشجویی و مشاغل آزاد در چیست؟

بیمه دانشجویی براساس مقررات مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد صورت می‌گیرد؛ با این تفاوت که در صورت تحت تکفل بودن دانشجو تبعی پدر یا مادر بیمه‌پرداز، امکان انعقاد قرارداد بیمه دانشجویان میسر بوده و این قرارداد رابطه تبعی را قطع نمی‌کند.

۷-آیا می‌توان بیمه دانشجویی را بعد از فارغ التحصیلی ادامه داد؟

بله، امکان ادامه بیمه‌پردازی پس از اتمام دوران تحصیل در قالب بیمه اختیاری یا بیمه حرف و مشاغل آزاد میسر است و سوابق بیمه دانشجویی با سوابق بیمه‌پردازی بعد از دوران دانشجویی تجمیع می‌شود.

۸- آیا بیمه دانشجویی خارج از کشور داریم؟

-این بیمه فقط برای دانشجویانی است که در دانشگاه‌های داخل تحصیل می‌کنند. دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور می‌توانند از بیمه ایرانیان خارج از کشور استفاده کنند.

۹- بیمه دانشجویی چه فایده‌ای دارد؟

هر چند هدف دانشجو در دوران تحصیل، کسب دانش، مهارت و توانمندی جهت حضور در عرصه‌های آینده کشور بوده و فعالیت آنان شغل تلقی نمی‌شود، اما دانشجویان به عنوان سرمایه ارزنده نقش اساسی و مهمی در رشد و توسعه اقتصادی کشور داشته و با آگاهی مبتنی بر دانش در تولید و اشتغال نقش اساسی را ایفاء می‌کنند و برای تأمین آتیه خود ضرورت دارد که تحت پوشش حمایت‌های بیمه‌ای از جمله بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و خدمات درمانی قرار گیرند.

بر همین اساس سازمان تأمین اجتماعی بستر بیمه‌پردازی برای دانشجویان درچارچوب قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد را فراهم کرده و درحال حاضر نیز امکان انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه به صورت کاملاً غیرحضوری جهت آنان وجود دارد.

۱۰- بیمه فرزند دانشجو چگونه است؟

اگر فرزند، دانشجو باشد می‌تواند با مراجعه به سامانه es.tamin.ir منوی بیمه شدگان / بیمه شدگان خاص بیمه فراگیر خانواده ایرانی / انعقاد قرارداد بیمه دانشجویان؛ نسبت به انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کند. اگر دانشجو دارای فرزند تحت تکفل باشد، در صورت انتخاب حمایت درمان با پرداخت سرانه درمان؛ حمایت درمان جهت فرزند وی نیز ارائه می‌شود.

۱۱- اتصال بیمه دانشجویی به تأمین اجتماعی امکان دارد؟

سوابق ناشی از انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی، در سوابق بیمه شدگان به منظور بهره‌مندی از تعهدات بلند مدت سازمان تأمین اجتماعی منظور خواهد شد.

امتیاز به این مطلب

0%

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی دیده ها

ما در تیم تولید محتوای وب سایت دیده ها در تلاش هستیم تا بهترین، جدیدترین و مهمترین مطالب روزمره زندگی را برای شما عزیزان تهیه کنیم. با ما همراه باشید

همچنین ببینید

حذف کارت بانکی

حذف کارت بانکی

فوری؛ حذف کارت بانکی شش بانک رقم خواهد خورد در حال حاضر، ۶ بانک کشاورزی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =